itekst.pl
Strona główna Gry Konsola Akcesoria Wydarzenia
13 stycznia 2017 r.  /  Nintendo Switch  /  Wydarzenia
Firma Nintendo przedstawiła nową konsolę do gier: Nintendo Switch
Źródło zdjęcia: materiały prasowe producenta

Od dziś mamy na rynku nową konsolę do gier, która spróbuje wepchnąć się między Playstation (firmy Sony) i Xboxa (firmy Microsoft).

Nintendo to gigant elektronicznej rozrywki. I dinozaur, o wiele starszy od konkurencji. A także niedźwiedź, który przespał ostatnie lata, dając się wyprzedzić konkurencji. Konsole stacjonarne to dziś PS4 i Xbox One. Poprzednia konsola firmy Nintendo, Wii U, nie podbiła rynku. Switch ma szansę to zmienić.

Nintendo zawsze zaskakiwało, więc tak jest i tym razem. Zaprezentowany dziś rano Nintendo Switch to konsola, która pierwszy raz w historii łączy dwa urządzenia, które wcześniej występowały osobno: konsolę stacjonarną i przenośną.

Przypomnijmy sobie ze strony Sony stacjonarne PS3 i kieszonkowe PSP, później zamienione na PS4 i PS Vita. A ze strony Nintendo: Wii i DS, które zastąpiły Wii U i 3DS.

Konsola stacjonarna i przenośna jednocześnie

Nintendo Switch może pracować jako konsola stacjonarna i przenośna jednocześnie. W trybie stacjonarnym będzie stała obok telewizora jak Playstation czy Xbox, podpięta przewodem HDMI. W trybie przenośnym zostanie wyciągnięta ze stacji dokującej, zamieniając się w tablet z dołączonym gamepadem, który można schować do plecaka. Tego nie da się zrobić z PS4 ani Xboxem One.

Siłą rzeczy, aby zapewnić mobilność i małe rozmiary, Nintendo Switch nie może mieć szybkiego procesora i układu graficznego. W obudowie nie ma bowiem miejsca na wentylatory, które mogłyby chłodzić grzejące się elementy. Także bateria, aby zapewnić kilka godzin godzin pracy bez gniazdka, nie może zasilać zbyt mocnych i prądożernych podzespołów.

Najważniejsze są gry

Ceną hybrydowości i przenośności jest więc niższa wydajność systemu w porównaniu z PS4 i Xboxem One. Nie stanowi to jednak większego problemu. Gry na konsole Nintendo od zawsze słynęły z wysokiej grywalności, mimo że uruchamiane były na urządzeniach o słabszej wydajności niż konkurencja. Tak będzie i tym razem.

Do konsoli Nintendo Switch jako sprzętu nie można więc mieć większych zastrzeżeń. Jej przyszłość leży w rękach twórców gier, których największym producentem jest sama firma Nintendo. Ważny będzie również marketing, aby dotrzeć do ludzi i wytłumaczyć, dlaczego warto mieć Nintendo Switch.

Pomysł transformowania konsoli stacjonarnej w konsolę przenośną jest rewolucyjny, a w połączeniu ze świetnymi grami ma szansę stworzyć platformę do gier, która zdobędzie rynek.

Wszystko o konsoli Nintendo Switch